4 - 2008

 

Leder: Epoke mot slutten

 




- Aldri kasta ei plante!

Mannen som sier dette om virksomheten sin er Finn Gjems. Han eier og driver Granli planteskole i Kongsvinger, og har tatt statsråd Terje Riis-Johansen på ordet: Er målet å øke plantingen i Norge med 50%, må det satses!

- Jeg har alltid solgt alle plantene mine, forteller Finn Gjems. Han har økt planteproduksjonen sin med 40% fra i fjor og bygd sitt tredje veksthus. Granli planteskole har i dag en bruttoproduksjon på over to millioner planter i året. De fleste planteskolene i Norge eies helt eller delvis av fylkesskogselskapene. Bare noen få er i privat eie, og Granli er en av dem.

Les hele saken (PDF)


 



Historisk store barkbilleangrep i Canada

I British Columbia i Canada er de midt oppe i tidenes største barkbilleutbrudd. Til nå er om lag 135.000 km2 furuskog angrepet, og volumet drepte trær utgjør flere hundre millioner kubikkmeter. Det produktive skogarealet i Norge er 75.000 km2, og tømmervolumet i norske skoger ligger på totalt 748 millioner m3. Dette sier litt om dimensjonen på det som skjer i Canada.

Les hele saken (PDF).

 



Ikke fem øre i avslag

Norske Skog ble blankt frifunnet i Asker og Bærum tingrett i saken som Ulvig Kiær har anlagt fordi det er mindre tømmer på eiendommene i Nord-Trøndelag enn det som står oppgitt i salgsprospektet. Forskjellen i kvantum er ikke større enn at de dekkes inn av de forbehold om usikkerhet som er omtalt i salgsprospektet, mener en enstemmig rett.

Les hele saken (PDF)




Klimaeffekt – og verdiskaping

… det burde være mulig å bruke en brøkdel av en milliard til «påskoging»
i Norge…

Les mer
 
Utviklet av 07 Web