Tenning av tjæramile ved Ala i Bardu.

Det ble en vellykket dag da UL Freidig ved Ala i Bardu tente sin 7 ende tjæramile siden 1991. Mila ligger ved Tjurrukjeldbakken like ved Mobakken hoppbakke. Bak mila ligger ca et årsverk i arbeid fordelt på 6-8 ildsjeler i ungdomslaget.

 

Tjurrukjeldbakken er et område hvor det er tent miler i flere generasjoner og det ble fortalt at det ligger flere gamle miler i området og at det var ei viktig attåtnæring for gårdene i både Bardu og Målselv.

I forbindelse med tenningen av mila lørdag 27 juni ble det arrangert familiedag med salg av mat, barneaktiviteter, sang, musikk og ikke minst kjærringbæring da det nærmet seg midnatt. Det var et godt oppmøte på dette arrangementet.

Høydepunktet var likevel tenningen av mila som er et litt nervepirrende øyeblikk. Vind er den store faren og det er en viss risiko at mila kan brenne opp. Men det så ut til at man hadde full kontroll og opptenninga gikk som planlagt.

 

Mila er ikke av de største, men det har gått med et sted mellom 100 - 150 gamle fururøtter som er samlet inn i kommunen. Man anslo at man kunne få et sted mellom 1200 - 1300 liter tjære og brenningen ville ta 3 døgn. Da Tromsskog var på besøk to døgn etter tenning hadde man fått ut ca 10 tønner à 100 liter så det så ut til å bli et godt resultat.

Riksantikvaren er en stor kjøper av dette høykvalitetsproduktet som skal være bedre enn industrielt brent tjære. UL Freidig har dermed ingen problemer med å få avsetning på tjæra si.

 

Fylkesselskapene
Her finner du alle
fylkesskogselskapenes sider
Bli medlem
Du kan enkelt bli medlem av
skogselskapet
Nyhetsbrev
Få siste nytt fra Skogselskapet
Meld deg på
 
Utviklet av 07 Web