Foredrag - TREbegeistring

Vi vil gjøre ungdomskoleelever mer nysgjerrige på tre og trebruk. Vi vil vise at tre er et spennende, moderne og miljøvennlig materiale, og samtidig få dem interessert i å både bruke og jobbe med tre senere i livet.

For å sette tre på timeplanen har vi utviklet et undervisningsopplegg vi tilbyr 9. klasser. Opplegget består av et foredrag på ca. 2 skoletimer og oppgaver til nettstedet www.treveven.no.


Innhold

Vi ser på treets vei fra skogen til ferdige materialer og treprodukter mens vi peker på hvor mange ulike yrkesgrupper som har noe med tre å gjøre. Vi snakker om skogens rolle i klimasammenheng, og fotosyntesen som grunnlag for det hele.


Opplegget er tverrfaglig – med naturfag, programfag til valg, samfunnsfag og kunst og håndverk som de mest sentrale – og i tråd med mål i Kunnskapsløftet.


Bakgrunn

Dette opplegget er en del av prosjektet Den Nye Trealderen, hvor Skogselskapet og SKI samarbeider om å øke rekrutteringen til trearbeidende industri – samt fremme trebruk generelt og forståelsen for at tre er miljøvennlig.

 

For informasjon kontakt:

Snorre Synnestvedt – snorre@skogselskapet.no

 

 


 

 - noen kommentarer fra elever som har vært med:

"Interessant og lærerikt. Har aldri tenkt på hvor skogen blir av etter at den er hugget."

"Jeg lærte mye."

"Syns du forklarte godt om skogsdrift, og hvilke jobber man kan få i forbindelse med skogsarbeid."

"Jeg lærte ting jeg ikke visste fra før. F.eks. innholdet i et tre."

"Jeg fikk lyst til å bygge hus (!)"

"Mange kule møbler."

Fylkesselskapene
Her finner du alle
fylkesskogselskapenes sider
Bli medlem
Du kan enkelt bli medlem av
skogselskapet
Nyhetsbrev
Få siste nytt fra Skogselskapet
Meld deg på
 
Utviklet av 07 Web